Background-image
Partners
Speedo
Harmony+Adventures
Exxon+Mobil
Surgical+Clinic+of+Louisiana
Nacho+Mamas
Lamarque+Ford
Law+offices+of+Tamara+Kluger+Jacobson
Baker+Distributing+Company
Smoothie+King
Southshore+Physical+Therapy
Southern+Refrigeration
Sponsors
2012 Schedule/Result

2012 Metro New Orleans High School Swim League Schedule

(schedule subject to change)

Week 1

8/27  Start of H.S. season

9/5  Jesuit, Dominican, Vandebilt, Rummel, Chappelle @ UNO, 6 pm

9/6  Mandeville, Mt. Carmel, Holy Cross @ UNO, 6 pm

9/8  Relay Invitational @ UNO, 2 pm

Week 2

9/11  SSA Invitational @ Tchefuncta, 2:30 pm       results

9/13  Brother Martin/Mt. Carmel, Rummel/Chapelle, Cabrini, Jesuit/Dominican, Chalmette  results       scores

9/15  Middle School Kickoff @ UNO, 10 am results       scores

9/15  Cluster Meet 1 @ UNO, 2 pm       results       scores

Week 3

9/18 Rummel/Chapelle, Sacred Heart, Patrick Taylor, Ben Franklin, Destrehan, Grace King @ Elmwood, 6:15 pm

9/18 Northshore, St. Scholastica, St. Paul, Northlake Christian @ Cross Gates 3:00 pm       results       scores

9/19  Vandebilt, Brother Martin/Mt. Carmel, Ursuline, Jesuit/Dominican @ UNO, 6 pm  results  scores

9/20  Mandeville, Fontainebleau, Lakeshore @ PAC, 3:30 pm       results       scores

9/20  Chalmette, Holy Cross, Northshore @ UNO, 6 pm

9/20  St. Martin, St. Charles Catholic, Hahnville, E.D. White, Shaw, East Jefferson, Thomas Jefferson, Haynes Academy @ St. Martin, 5:30 pm       results       scores

9/20  Newman, Country Day, McGehee, Lusher, De La Salle, Cabrini @ Newman       results       scores

9/23  Middle School Meet @ UNO, 1 pm       results      scores

Week 4

9/25  Ben Franklin, Hahnville, Academy of Our Lady, McGehee, Thomas Jefferson @ Elmwood, 6:15 pm

9/25  Northshore Invitational @ Cross Gates, 3 pm       results

9/26  Destrahan, Lusher, Ursuline, E. D. White, Chamlette @ UNO 6 PM

9/27  Mandeville, Jesuit/Dominican, Cabrini, Holy Cross, Brother Martin @ UNO, 6 pm

9/29  Cluster Meet 2 @ UNO, 1 pm     results       scores

Week 5

10/3  Shaw, St. Martin, East Jefferson, St. Charles Catholic, Destrehan, Hahnville, Lusher, Haynes Academy, Ben Franklin, Vandebilt Catholic, Thomas Jefferson @ St. Martin, 5:30 pm results       scores

10/4  Invitational:  Cabrini, Academy of the Sacred Heart, Chalmette @ Chalmette HS, 5:30 pm       results       scores

10/4  St. Scholastica, St. Paul, Mandeville @ Tchefuncta, 2:30 pm       results       scores

10/4  Mt. Carmel, Jesuit/Domican, Holy Cross, E. D. White @ UNO 6 PM       results       scores

10/6  Middle School Meet @ UNO, 1 pm       results       scores

10/6  St. Paul Invitational

Week 6

10/9  De La Salle, Academy of the Sacred Heart, Destrehan, Lusher, E. D. White @ Elmwood, 6 pm

10/10  Ben Franklin, St. Martin, Shaw, Haynes Academy, East Jefferson, Chalmette @ St. Martin, 5:30 pm

10/10  Mt. Carmel, Rummel/Chapelle, Holy Cross, Cabrini, St. Charles Catholic @ UNO 6 PM

10/11  Northshore, Mandeville @ Franco's, 3:30 pm

10/11  Newman, Ursuline, Grace King, Academy of Our Lady, McGehee, Country Day, Thomas Jefferson @ Newman

10/13  Cluster Meet 3 @ UNO, 1 pm       results       scores

Week 7

10/16  Brother Martin, Holy Cross @ UNO 6 PM       results       scores

10/16  Northshore @ Cross Gates 3:00 PM

10/17  St. Martin, East Jefferson, Shaw, Grace King, Academy of the Sacred Hear, Ben Franklin @ St. Martin, 5:30 pm

10/18  Mandeville, Rummel/Chappelle @ Franco's, 3:30 pm       results       scores

10/18  Cabrini, Chalmette @ Chalmette 5:30 PM

10/20  Breast Cancer Invite @ UNO, 1 pm       results       scores

Week 8

District Championships

10/23  West District @ UNO 6 PM       results       scores

10/25 Teams TBD @ Newman

10/25 East District @ UNO 6 PM       results       scores

10/25  District 9-5A Meet @ Chalmette 5:30 PM       results       scores

10/27  Central District @ UNO 2 PM

10/27  South District @ St. Martin 12 PM

10/28  Breast Cancer Invitational/Middle School Championships @ UNO 1 PM

Week 9

11/2-3  Metro Championships @ UNO, Friday 1 pm, Saturday 12 pm

Week 10

11/5  State High School Entries Due

11/6 Mandeville Invitational @ Franco's, 3:30 pm

Week 11

11/14 - 11/17  Lousiana State Meet @ Sulphur Recreation Center

                                  Division 3 & 4:  11/14 & 11/15

                          Division 1 & 2:  11/16 & 11/17